PATARA ANTİK KENTİ

PATARA ANTİK KENTİ

admin admin Şubat 17, 2018

Tüm dünyanın en güzel plajlarından birisi olarak kabul edilen Patara plajı, Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan doğal güzelliklerden birisidir. Patara Antik kentinin sahilinde yer alan Patara plajı 18 kilometre uzunluğa sahip bir plajdır. Patara, antik çağ dönemlerinde Likya medeniyetinin en önemli limanlarından sadece birisiydi. Likya uygarlığının başkenti olan Patara, ticari faaliyetlerin yapıldığı merkezlerdendi.
Likya’nın liman kapısı olarak tabir edilen Patara kenti, Akdeniz’in en temiz sahillerinden birisidir. Patara antik kenti, deniz kumlarının doldurulmasından sonra bataklığa dönüşerek göl vaziyetine bürünmüştür. Patara kentinden günümüze ulaşan yapıların büyük çoğunluğu Bizans, Roma ve Orta çağ döneminin izlerini taşımaktadır. Patara Antik kentindeki çalışmalar 1988 yılından itibaren sürdürülmektedir. Ayrıca Patara, Caretta-carettaların yumurtalarını bırakıp yavruladıkları nadir sahillerden birisi olarak bilinir.

Patara Antik Kentinin Yapıları

Patara antik kentinin günümüzdeki kalıntıları arasında liman binası ve liman kapısı bulunmaktadır. Kentin kalıntıları arasında sayılabilecek birçok şey vardır. Patara Antik kenti giriş kapısı, Modestus zafer takı olarak adlandırılır. Zafer takı görkemli bir mimari anlayış ile tasarlanmıştır. Kent bazilikası olarak adlandırılan büyük kilise yapısı ise 2013 yılından sonraki yapılan kazı çalışmaları ile ortaya çıkarılmıştır.
Patara meclis binası, Likya uygarlığından kalma dünyanın en eski kilisesi unvanına sahiptir. Kireç taşı kullanılarak inşa edilen bu meclis, 17 metre yüksekliğindedir. Patara tiyatrosu, Helenistik dönem özelliklerini göstermektedir. Milattan sonraki yıllarda deprem sonucu yıkılan tiyatro binası tekrar inşa edilmiştir. Tiyatronun bulunduğu alan ise Kurşunlu Tepedir ve Patara Antik kenti ve çevresinin seyredilebildiği manzaraya sahiptir.
Vespasian Hamamları, Patara kentinin Roma idaresinde olduğu dönemde inşa edilmiştir. Hamamın içerisinde merkez hamam, liman hamamı, Nero ve küçük hamam yapıları bulunmaktadır. Antik deniz feneri ise Roma imparatorluğu döneminde yaptırılan binalardan birisidir.

Patara Plajı ve Patara Kum Tepeleri

Patara Plaji ve Patara Kum Tepeleri

Patara plajı bulunduğu coğrafi alana göre Kaş ilçesine 43 kilometre uzakta bulunmaktadır. Sahilin uzunluğu 1500 metreye ulaştığından dünyanın en uzun plajları arasında 1 numaraya sahiptir. Patara plajı incecik kumdan oluşmakta ve caretta caretta kaplumbağaların yumurtalama alanıdır. Bundan dolayı Patara plajının kullanım saatleri belirlenmiştir.
Patara plajının geneli, doğal sit alanı olduğundan dolayı koruma altına alınan yerlerdendir. Patara plajına en yakın yerlerden birisi Gelemiş köyüdür ve plaja yakın olmak isteyenlerin tercih edebileceği konaklama alanıdır. Patara plajına ulaşmak için Kaş otogarından kalkan otobüsler kullanılabilir. Patara plajından sonra ise Patara antik kenti sınırlarına geçilebilir.
Patara kum tepeleri ise, plajın ortasında yer alır. Gün batımında şahane bir görüntü ile karşılaşmak mümkündür. Özellikle güzel manzara fotoğrafı çektirmek isteyenlerin uğrak yeri olabilecek alanlardan birisidir. Patara bölgesinde bulunan at çiftliği ile Patara plajını, antik kentini ve kum tepelerini günün belirli vakitlerinde ziyaret edebilmeniz mümkündür.